Strašnická Iron Devítka

Vítěz celoročního pořadí Jan Štulc symbolicky ukončil Strašnickou derniéru

 Netradičně v pondělí a to 6. ledna otevřel turnajovou sezónu na herně Strašnického Xbowlingu ovšem dohrávaný prosincový dvanáctý turnaj série nedohazované Strašnické Iron Devítky, čímž se uzavřelo jeho konečné celoroční pořadí roku 2024.

 Přes obvyklý několikadenní před turnajový účastnický exodus si naposledy svá bodová konta vylepšit přišlo 32 startujících a jak je na všech devítkových turnajích pod hlavičkou "Iron" zavedeným zvykem, nechyběl klasický bonus alias sušenky za pět striků jakýchkoli v řadě anebo energetický nápoj za strike čistý s vloženou kuželkou zelené barvy na pozici kuželky první, případně za jakoukoli kombinaci splite, tedy dohozenou.

 V úvodní kvalifikační části, čítající obvyklé tři hry na vybrané dráze, po delším čase nikdo nedokázal překonat hranici osmi set bodů, nejlepším byl nakonec ten, jehož jméno tento den bude zmiňováno vícekrát a sice Jan Štulc díky výkonu 788 bodů, čímž se stal oceněným vítězem kvalifikace. Zajistil si tak i přímý postup do finále, kam mají zaručenu cestu čtyři v kvalifikaci nejúspěšnější. Těmi dalšími byli ještě vítěz minulého turnaje Petr Pekár, Martin Palas a Ondřej Staněk, současně držitel Nejvyššího výkonu, když jako první tento den zahrál maximální devítkovou hru hodnoty 300 bodů. Ještě v kvalifikaci jej posléze následovali a aspoň pivní ceny si odnesli i Jan Štulc, Petr Pekár a Josef Colon. Ten nakonec přímo do finále směřoval také, neboť Martin Palas mu své místo přepustil, a naopak on jako jediný se svého práva postupu zřekl a absolvoval nevyzpytatelné semifinále.

 Ve dvou semifinálových rundách odehrála, na dráhy sestupně dle pořadí nasazena, dvě hry od nuly na součet obvyklá čtyřiadvacítka kvalifikantů až po 28. místo, ovšem díky tomu, že nad postupujícím Václavem Blumentritem zvítězila více jak hra únava z náročné po dovolenkové cesty, postoupil ještě další v pořadí a sice Adam Lebeda. Alespoň cenu útěchy coby první nepostupující si tak odnesl Zdeněk Kučera. V semifinále stop a druhou pro prvního nepostupujícího a současně i cenu coby Nejlepší žena si odvezla Miloslava Suchánková, jejíž 380 bodů pouze na finálové brány poklepalo.

 Pro finále si již hráči dráhy opět podle pořadí z her předchozích vybírají a hraje se na součet od nuly poslední dvě hry, k nimž je však připočítávána hra třetí, průměrová ze snažení celodenního. Zde opět excelovalo zejména trio již v kvalifikaci nejúspěšnějších, a tak Martin Palas byl za odvahu i krok gentlemana obdarován stupínkem bronzovým, k němuž bylo potřeba součtu721 bodů. Stříbro bere Ondřej Staněk se 745 bodya vítězem se stal současně i kvalifikační premiant Jan Štulc, který až zde v součtu o 7 kuželek překonal magickou hranici 800 bodů.Do oceňované finálové osmičky patřili dále Josef Colon, Petr Pekár, Josef Hladík, Radek Rozporka a nováček turnaje Michal Loučka.

 V celoročním pořadí pravidelně účastnivší si stejně jako na turnajích jiných naposledy vylepšovali svá bodová konta při sedmi započítávaných nejlepších výsledcích, a tak není překvapením, že konečným vítězem se stal žebříčku dlouho kralující, příznačně vítěz turnaje závěrečného, a to Jan Štulc, zastavivší se na konečných 362 bodech. Stříbrný končí Martin Palas, který se zlepšil na 348 bodů a bronz stejně jako tohoto večera i celkově patří Petru Pekárovi díky bodům 336. Do konečné TOP 10 z celkových 69 alespoň jedenkráte během roku startujících, která bude oceněna na úvodním turnaji nové sezóny, dále nakoukli ještě Jaromír Makovec, Libor Tyl, Petr Vrba, Josef Hladík, Albert Jarovský, Martin Jindřich a Miroslav Jiránek.

 Obsazovačka na turnaj startující novou kalendářní sezónu a konající se již v úterý 21. ledna je již otevřena a aktualizována a všichni jsou srdečně vítáni. Propozice turnaje i systém samotný nedozná převratných změn a věříme, že i letošní program přinese hráčům pouze radost ze hry, a nejen stávající hráči se budou rádi vracet. Obsazovačku naleznete na odkazu: www.obsazovacky.cz/xbowling/entry.php?lang=cz&id_turnaj=343&rand=1744069845 a propozice je možné nalézt na odkazu hlavních turnajových webových stránek přímo zde: www.iron-special.cz/strasnicka-iron-devitka-2025/

Na Strašnické Iron Devítce se úchvatným finálem přepisovaly dějiny

 Po vloženém dohrávaném zářijovém turnaji, netradičně ve čtvrtek 31. října, se odehrál na herně Strašnického Xbowlingu po říjnovém právoplatném, letošní již opět v termínu úterním a klasickém 26. listopadu předposlední jedenáctý série nedohazované Strašnické Iron Devítky. Současně byl letos hraným úplně posledním, neboť prosincový turnaj se díky obvyklé přednosti předvánočních firemních akcí i večírků odehraje až po Novém roce 2025 a sice rovněž netradiční den, a to v pondělí 6. ledna s možností předehrávky kdykoli během pátečního dne i celého víkendu 3. – 5. ledna v otevírací době herny, po předchozí domluvě s pořadatelem a bude-li volno.

 Každý z tentokrát 31 startujících, jak je na všech turnajích pod hlavičkou "Iron" již celoročně zvykem, si mohl užít bonus nově ve sladké podobě zdarma již jen prezentací samotnou. Rovněž stejně jako po celý den, nechyběl ten klasický alias sušenky za pět striků jakýchkoli v řadě anebo energetický nápoj za strike čistý s vloženou kuželkou zelené barvy na pozici kuželky první, případně za jakoukoli kombinaci splite, tedy dohozenou.

 V úvodní kvalifikační části, čítající obvyklé tři hry na vybrané dráze, jediným, kdo dokázal překonat osmi set bodovou hranici, byl Libor Tyl a to výkonem 820 bodů. Stal se tak oceněným vítězem kvalifikace. Svým výkonem se pasoval i mezi kvartet přímo do finále postupujících, spolu s ním tamtéž zamířili i Jakub Novák, Ondřej Staněk a Lukáš Gurgul, který zvládl dokonce zahrát i úvodní turnajovou maximální devítkovou hru hodnoty 300 bodů a stal se tak oceněným držitelem Nejvyššího výkonu.

 Ani jeden z pánů se svého práva postupu poté nezřekl, takže ve dvou semifinálových rundách odehrála, na dráhy sestupně dle pořadí nasazena, dvě hry od nuly na součet obvyklá čtyřiadvacítka dalších v pořadí až do 28. místa, z nichž poté nejlepší čtrnáctka mohla slavit postup do následného finále. Díky účasti bohužel trio v kvalifikaci nejméně úspěšných již v turnaji dále nepokračovalo a cenu útěchy coby první nepostupující si tak s výkonem 509 bodů odnesl Libor Staněk. V semifinále stop a cenu útěchy pro prvního nepostupujícího pro změnu do finále vystavil součet 390 bodů Jiřímu Kotjužanskému. Všichni, co měli vyšší 400 bodů, si ještě dopřáli dvě hry navíc. Až za ním se umístily i zbývající dámské účastnice turnaje, a tak již poměrně brzy se rozhodlo, že cenu coby Nejlepší žena si těsně před Kateřinou Šponerovou odnese Miloslava Suchánková.

 Pro finále si již hráči dráhy opět podle pořadí z her předchozích vybírají a hraje se na součet od nuly poslední dvě hry, k nimž je však připočítávána hra třetí, průměrová ze snažení celodenního. Tento večer se více jak jindy správná volba dráhy ukázala prioritou, protože spoluhráči Zelené síly z ABL Radek Rozporka i obhájce prvenství z turnaje minulého Petr Pekár si svorně vybrali tutéž dráhu a od té chvíle se zbytek finálové osmnáctky rázem změnil v pouhý kompars s veškerou úctou neboli je pouze zajímal souboj o třetí místo. Oba pánové, jak začali, tak skončili, mezi první a poslední strike vložili dalších dvacet dva a oba svorně zahráli dvě hry 300 bodů po sobě, tedy součet 600 bodů. Rozhodovala tedy hra průměrová, a tak historicky nejen poprvé nejen jeden, ale rovnou dva hráči se zapsali do dějin tímto počinkem ale i finálovým součtem nad 800 bodů, když stříbrný Radek Rozporka měl 802 bodů a vítězný Petr Pekár dokonce 810 bodů.

 Stupínek bronzový díky 722 bodům nakonec vybojoval Ondřej Staněk a o čtvrtém místě Michala Korbela při součtu 713 bodů před pátým Jakubem Novákem rozhodla pouze jediná kuželka k dobru.Dalšími oceněnými finálové osmičky byli ještě Lukáš Gurgul, Albert Jarovský i Jan Štulc. Kromě již zmiňovaných pěti počinků maximální devítkové hodnoty 300 bodů padl ještě jeden, a to v semifinále, jehož autorem byl svým premiérovým Filip Červený.

 V celoročním pořadí pravidelně účastnivší si stejně jako na turnajích jiných odečítali své nejméně povedené starty, na čele žebříčku beze změny zůstává Jan Štulc s 351 bodem před Martinem Palasem, majíc bodů 344. Na pozici bronzovou se dvěma triumfy po sobě o dva body před Jaromíra Makovce s 332 body dostal Petr Pekár.

 Losován byl zřejmě naposledy i finanční, po všech "Iron" turnajích posouvající se Iron Bonus Special, hledajíc svého posledního majitele již po mnoho týdnů a mající konečnou podobu po několikáté překonanou rekordní hranicí 17 920,- Kč. Ani tentokráte nikdo obšťastněn neodešel, když výherních 295 bodů se nedokázal v kvalifikaci zahrát nikdo. Celý obnos je tudíž přesunut na turnaj následný, jímž bude závěrečný turnaj série Prosecké Iron Desítky na herně Xbowlingu Prosek v neděli 1. prosince již se svou tradiční páteční předehrávkou 29. 11. (ovšem již díky následnému programu na herně již od 13:00 a kam jsou i díky volným místům všichni srdečně zváni) a kde se bude částka ještě navyšovat o dalších tradičních 20,- Kč i za opakovaný start a s předpokládanou účastí bude tak možné získat téměř 19 000,- Kč a tím, že se celý obnos poprvé a naposledy nedělí a výherce či výherci si jej rozeberou celý.

Petr Pekár stihl SBL i vítězství

 Netradičně ve čtvrtek a to 31. října se odehrál na herně Strašnického Xbowlingu po říjnovém právoplatném a plánovaném i dohrávaný, kdy z technických i organizačních důvodů byl turnaj zářijový zrušen, respektive přesunut na náhradní termín, letošní jubilejní desátý série nedohazované Strašnické Iron Devítky. Změna zavedeného hracího dne i klasická kolize s turnaji či soutěžemi bowlingovými jinými zapříčila výrazný úbytek hráčského pole, a tak si tentokráte zahrát přišla rovná pětadvacítkahráček a hráčů, z nichž někteří úplně poprvé, za což všem bez rozdílu patří velké díky.

 Každý z nich, jak je na všech turnajích pod hlavičkou "Iron" již celoročně zvykem, si mohl užít bonus v podobě osvěžení zdarma již jen prezentací samotnou. Rovněž stejně jako po celý den, nechyběl ten klasický alias sušenky za pět striků jakýchkoli v řadě anebo energetický nápoj za strike čistý s vloženou kuželkou zelené barvy na pozici kuželky první, případně za jakoukoli kombinaci splite, tedy dohozenou.

 V úvodní kvalifikační části, čítající obvyklé tři hry na vybrané dráze, jediným, kdo dokázal, byť o pouhou jednu kuželku, překonat osmi set bodovou hranici, byl Petr Pekár a stal se tak oceněným vítězem kvalifikace. Jak je jeho dobrým zvykem a v podstatě nutností, povětšinou těchto počinků dosahuje v časovém presu, neb i dnes po kvalifikaci pelášil odehrát na nedalekou nejmenovanou Záběhlickou hernu důležitá klání Seniorské Bowlingové ligy, aby poté včas a ustrojen dorazil opanovat i zbytek turnaje.

 Svým výkonem se pasoval i mezi kvartet přímo do finále postupujících, spolu s ním tamtéž zamířili i Josef Colon, Pavel Vacek a Martin Palas, avšak ten se svého práva zřekl, takže stejně jako na turnaji minulém, se ještě část večera nervovat nemusel Petr Vrba.

 Ve dvou semifinálových rundách odehrála, na dráhy sestupně dle pořadí nasazena, dvě hry od nuly na součet obvyklá čtyřiadvacítka dalších v pořadí, z nichž poté nejlepší čtrnáctka mohla slavit postup do následného finále. Díky účasti ještě domů pospíchat nemusel nikdo, a dokonce dvě místa v druhém semifinále zůstala neobsazena. Velký boj se udál o poslední postupové místo, kde se seřadily za sebou svorně všechny tentokráte pouze tři dámské účastnice, z nichž pouze jediná sekundovala pánům při finálovém zúčtování a tou byla při součtu 361 bodů pouze díky vyššímu jednotlivému náhozu na úkor Lenky Blažkové po čase zavítavší Marie Hladíková. Tím bylo jasné, která že si odnese cenu coby Nejlepší žena turnaje i že Lence Blažkové náleží její tradiční cena útěchy za první nepostupové místo.

 Pro finále si již hráči dráhy opět podle pořadí z her předchozích vybírají a hraje se na součet od nuly poslední dvě hry, k nimž je však připočítávána hra třetí, průměrová ze snažení celodenního. Zde jako dobře namazaný (ne destiláty) stroj hrál nadále Petr Pekár, když nakonec své celodenní snažení zakončil na úctyhodném průměru 264, 50 bodů a zejména jeho finálový součet 786 bodů neznamenal ničeho jiného nežli zaslouženého vítězství. Stříbrný končí se 726 body Ondřej Staněk a stupínek bronzový díky 720 bodům připadl minulému vítězi Albertu Jarovskému. Dalšími oceněnými finálové osmičky byli ještě Petr Vrba, Josef Colon, Pavel Vacek, Jan Štulc a Martin Palas. Ten se stal současně i autorem Nejvyššího výkonu, když jako jediný, a to ve hře semifinálové, dokázal tohoto dne úspěšně dovršit snahu o hru maximální devítkové hodnoty 300 bodů.

 V celoročním pořadí pravidelně účastnivší si stejně jako na turnajích jiných odečítali své nejméně povedené starty, na čele žebříčku beze změny zůstává Jan Štulc s 351 bodem před Martinem Palasem, majíc bodů 344. Ani na pozici bronzové nedošlo k žádné změně a patří Jaromíru Makovcovi díky 332 bodům.

 Losován byl zřejmě naposledy i finanční, po všech "Iron" turnajích posouvající se Iron Bonus Special, hledajíc svého posledního majitele již po mnoho týdnů a mající konečnou podobu po několikáté překonanou rekordní hranicí 14 500,- Kč. Ani tentokráte nikdo obšťastněn neodešel, když výherních 95 bodů se neodvážil zahrát nikdo. Celý obnos je tudíž přesunut na turnaj následný, jímž bude úvodní listopadový turnaj všech sérií "Iron" a to Prosecká Desítka na herně Xbowlingu Prosek v neděli 3. 11. již se svou tradiční páteční předehrávkou 1. 11. a kde se bude částka ještě navyšovat o dalších tradičních 20,- Kč i za opakovaný start a s předpokládanou účastí bude tak možné získat více jak 15 000,- Kč a tím, že se celý obnos poprvé a naposledy nedělí a výherce či výherci si jej rozeberou celý.

 Příští turnaj této série Strašnické Iron Devítky je plánován již opět tradičně na úterý a sice 26. listopadu s možností individuální předehrávky během pondělního i úterního dne kdykoli po 13. hodině po předchozí domluvě s pořadatelem a v případě, že na herně bude volných drah. Obsazovačka tam je již otevřena i aktualizována a věřme, že se sejdeme opět v příjemné náladě ne nepodobné té nynější.

Vůbec neměl hrát, nakonec vítězí

 V úterý 15. října se odehrálo na herně Strašnického Xbowlingu po měsíční pauze, kdy z technických i organizačních důvodů byl turnaj zrušen, respektive přesunut na náhradní termín, letošní deváté dostaveníčko série nedohazované Strašnické Iron Devítky. Přes všechna úskalí a neřest dnešní doby nakonec po dlouhém čase jsme přivítali nadstandardně početné hráčské pole, když si zahrát přišlo34 hráček a hráčů, z nichž někteří úplně poprvé, za což všem bez rozdílu patří velké díky.

 Každý z nich, jak je na všech turnajích pod hlavičkou "Iron" již celoročně zvykem, si mohl užít bonus v podobě osvěžení zdarma již jen prezentací samotnou. Rovněž stejně jako po celý den, nechyběl ten klasický alias sušenky za pět striků jakýchkoli v řadě anebo energetický nápoj za strike čistý s vloženou kuželkou zelené barvy na pozici kuželky první, případně za jakoukoli kombinaci splite, tedy dohozenou.

 V úvodní kvalifikační části, čítající obvyklé tři hry na vybrané dráze, zazářil nejvíce a brilantně zahrál Bohumil Brázda a stal se tak součtem 771 bodů oceněným vítězem kvalifikace. Jen pouhými pěti bodů mu na paty šlapal Ondřej Staněk, a tak si tito dva hráči vybojovali přímého postupu rovnou do závěrečných finálových bojů, spolu ještě s Albertem Jarovským i Martinem Russem. Ten jediný se však svého práva zřekl, čehož posléze díky semifinálovému nepostupu litoval a přepustil místo dalšímu v pořadí. Poté tak učinili ještě Martin Palas i Jan Štulc, až nakonec volba padla na Petra Vrbu, který vyhnutí se semifinálové loterie nepohrdl.

 Ve dvou semifinálových rundách odehrála, na dráhy sestupně dle pořadí nasazena, dvě hry od nuly na součet obvyklá čtyřiadvacítka dalších v pořadí, z nichž poté nejlepší čtrnáctka mohla slavit postup do následného finále. Díky vyšší účasti po dlouhé době nejméně úspěšní kvalifikanti ani do semifinále nenakoukli a tím nejblíže a alespoň cenu útěchy si odnášivší byl díky dřívějšímu odjezdu domů jinak postupujícího Martina Boháče i Jakuba Krásy Zdeněk Kučera. Naopak štěstí se ještě usmálo i na Miloslavu Suchánkovou, ačkoli jen dočasně, protože právě jí díky jedné jediné chybějící kuželce náležela tatáž cena za nepostup do závěrečných bojů finálových.

 Pro finále si již hráči dráhy opět podle pořadí z her předchozích vybírají a hraje se na součet od nuly poslední dvě hry, k nimž je však připočítávána hra třetí, průměrová ze snažení celodenního. Zde dlouho vše nasvědčovalo neskutečné dominanci Miroslava Jiránka, který řezal jeden strike za druhým, úvodní hrou zahrál po hříchu jedinou turnajovou maximální hru hodnoty devítkových 300 bodů a po zásluze si odnesl ocenění coby autor Nejvyššího výkonu. Ve hře druhé v nastoleném trendu pokračoval, avšak v hodech závěrečných mu i díky zablokovanému krku došel bowlingový dech, a nakonec jeho součet 754 bodů stačil pouze na stříbrný stupínek, když ještě o deset bodů více dokázal na poslední chvíli dorazivší zahrát Albert Jarovský a tak právě on se stává právoplatným říjnovým Strašnickým premiantem. Na bronzové pódiové umístění bylo potřeba výkonu746 bodů a těch dosáhl Jan Palas. O místě čtvrtém pro Libora Tyla a pátém Ondřeje Staňka rozhodl dokonce pouze vyšší jednotlivý nához při shodném součtu 731 bodů.Dalšími oceněnými finálové osmičky byli ještě Michal Havelka, Jaromír Makovec a Radek Rozporka. Nejlepší ženou se stala nakonec jediná dámská finalistka Lenka Blažková.

 V celoročním pořadí pravidelně účastnivší si stejně jako na turnajích jiných odečítali své nejméně povedené starty, a tak nyní je nově na čele žebříčku Jan Štulc s 351 bodem před Martinem Palasem, majíc bodů 344. Bronzová medaile by aktuálně náležela stále Jaromíru Makovcovi díky aktuálním 332 bodům.

 Losován byl zřejmě naposledy i finanční, po všech "Iron" turnajích posouvající se Iron Bonus Special, hledajíc svého posledního majitele již po mnoho týdnů a mající konečnou podobu na již velice zajímavých 12 500,- Kč. Ani tentokráte nikdo obšťastněn neodešel, byť několikero hráčů bylo od výherního výkonu 264 bodů pouhopouhou jedinou kuželku. Celý obnos je tudíž přesunut na turnaj následný, jímž bude rovněž v měsíci předchozím nekonaná Říčanská Iron Desítka na herně Bowlingu Vojkov již ve čtvrtek 17. října a kde se bude částka ještě navyšovat o dalších tradičních 20,- Kč i za opakovaný start a s předpokládanou účastí bude tak možné získat možná i 13 000,- Kč a tím, že se celý obnos poprvé a naposledy nedělí, jde o bonus skutečně hodně zajímavý i lákavý a zejména po několikáté již překonavší svou rekordní hranici.

 Příští turnaj této série Strašnické Iron Devítky je plánován netradičně na čtvrtek a to 31. října, neboť se jedná o dohrávaný odložený turnaj zářijový a žel díky plnému termínovému bowlingovému kalendáři nebylo jiného volného místečka. Obsazovačka tam je již otevřena i aktualizována a věřme, že se sejdeme minimálně v počtu i příjemné náladě ne nepodobné té nynější.

Kterak se Martin Palas pro Strašnickou skleněnou kuželku zapotil

 V úterý 13. července se odehrál na herně Strašnického Xbowlingu osmý letošní turnaj série nedohazované Strašnické Iron Devítky a byť byl očekávaně poznamenaný dovolenkovým obdobím, cestu si našlo 26 nejvěrnějších hráček a hráčů. Každý z nich, jak je na všech turnajích pod hlavičkou "Iron" v letním období dobrým zvykem, mohl užít nejen osvěžení zdarma již jen prezentací samotnou.

 V úvodní kvalifikační části, čítající obvyklé tři hry na vybrané dráze, zazářil nejvíce a brilantně zahrál Jan Štulc a stal se tak součtem 831 bodů oceněným vítězem kvalifikace. Jen pouhých sedm bodů byl pronásledován Martinem Palasem, a tak si tito dva hráči vybojovali přímého postupu rovnou do závěrečných finálových bojů, zejména proto, že výjimečně díky nižší účasti právě jen dva na místo běžného kvarteta měli šanci se vyhnout semifinálové loterii.

 V kvalifikaci padla i úvodní maximální hra turnaje hodnoty 300 bodů, a tak autorem i oceněným coby držitele Nejvyššího výkonu jako jediný předehrávku pondělní hrající byl Libor Tyl. Byla to jeho úvodní hra turnajová vůbec, žel další měli již tendenci sestupnou, což nakonec vyvrcholilo dokonce nečekaným nepostupem do závěrečného finále. Po delší mazací, kuřákům vyhovující pauze, díky návratu k mazačce Brunswick Authority A22, odehrálo vyjma přímo postupujících finalistů zbytek startovního pole ve dvou semifinálových rundách na dráhy sestupně dle pořadí nasazeno dvě hry od nuly na součet a tentokráte hned nejlepší šestnáctka pořadí se kvalifikovala do následného finále.

 Zde, stejně jako po celý den nechyběl klasický bonus v podobě sušenky za pět striků jakýchkoli v řadě anebo energetický nápoj za strike čistý s vloženou kuželkou zelené barvy na pozici kuželky první, případně za jakoukoli kombinaci splite, tedy dohozenou. Do finále měli cestu otevřenou všichni, jejichž součet činil alespoň 350 bodů, jež měl na svém kontě Ondřej Staněk, čímž se stal a byl oceněn cenou útěchy coby první nepostupující.

 Pro finále si již hráči dráhy opět podle pořadí z her předchozích vybírají a hraje na součet od nuly poslední dvě hry, k nimž je však připočítávána hra třetí, průměrová ze snažení předchozího. Zde si pánové přímo postupující svá kvalifikační pořadí prohodili a vítězí tak s absolutním přehledem a dominancí Martin Palas se součtem 817 bodů, když večer okořenil další hrou hodnoty 300 bodů. Téhož výkonu docílil rovněž Jan Štulc, ale stačilo to v uvozovkách jen na stupínek stříbrný i tak s vynikajícím součtem 779 bodů. Na bronzové pódiové umístění bylo potřeba o propastných více jak sto bodů méně, což ovšem nijak nesnižuje kvality i parametry výkonu Josefa Trojana. Dalšími oceněnými finálové osmičky byli ještě Jaromír Makovec, David Dvořáček, Miroslav Jiránek, Petr Pekár i původně jen pro bowlingovou kouli příchozí Michal Havelka. Nejlepší ženou se stala, jedna ze tří dámských finalistek, Lenka Blažková.

 V celoročním pořadí pravidelně účastnivší si stejně jako na turnajích jiných poprvé odečítali hráči své nejméně povedené starty, a tak nyní na čele žebříčku Martin Palas svým vítězstvím bodový součet navýšil na 344 bodů a vede nově před svým srpnovým největším rivalem Janem Štulcem, majíc bodů 330. Bronzová medaile by aktuálně náležela rovněž nově Jaromíru Makovcovi díky 324 bodům.

 Losován byl zřejmě naposledy i finanční, po všech "Iron" turnajích posouvající se Iron Bonus Special, hledajíc svého posledního majitele již po mnoho týdnů a mající konečnou podobu na již velice zajímavých 6560,- Kč. Ani tentokráte nikdo obšťastněn neodešel, byť kupříkladu Zdeněk, respektive Vasilika Kučerovi díky kvalifikačním 146 a 148 bodům byli k výhernímu výkonu 147 bodů opravdu brutálně blízko. Celý obnos je tudíž přesunut na turnaj následný, jímž bude po organizačních úpravách Prosecký Iron Special na herně Xbowlingu Prosek Duo v termínu pátek sobota 16. a 17. srpna a kde se bude částka navyšovat ne o tradičních 20,- Kč za každý i opakovaný start, ale prémiově o 30,- Kč. S předpokládanou účastí bude tak možné získat možná i 7500,- Kč a tím, že se celý obnos poprvé a naposledy nedělí, jde o bonus skutečně hodně zajímavý i lákavý.

 Příští, již úvodní podzimní turnaj této série Strašnické Iron Devítky je plánován na klasické úterý a to 10. srpna, kam je již obsazovačka otevřena i aktualizována a věřme, že se sejdeme nejen v hojnějším počtu, ale v příjemnějších podmínkách.

Petr Vrba si vymodlil další Strašnickou skleněnou kuželku

 V úterý 16. července se jako jeden z mála turnajů odehrál v původním plánu ten k herně Strašnického Xbowlingu neodmyslitelný a sice nedohazovaná Strašnická Iron Devítka a přes dovolenkové období si příchozích 29 hráček a hráčů mohlo užít nejen osvěžení zdarma již prezentací, ale i kvalifikační trio her a následný zbytek večera.

 V úvodní části zazářil a brilantně zahrál Josef Hladík, když několik hodin před svým výkonem podstoupil jiný a sice injekcí opepřenou návštěvu stomatologického křesla, ovšem jeho dvakráte 266 bodů a zejména nakonec jediná maximální hra hodnoty devítkových 300 bodů je výkon úchvatnější zubařského. Po zásluze se tak stal oceněným vítězem kvalifikace i autorem Nejvyššího výkonu. Nadto patřil mezi čtveřici přímo postupujících do finále, další, kdo se vyhnuli loterii semifinále a svého práva se nezřekli, byli Jan Štulc, Martin Palas a Tomáš Brich. Ostatní účastníci, vyjma Hany Uhlířové, která si odnesla alespoň cenu útěchy, si po mazací pauze odehráli dvě hry od nuly na součet ve dvou semifinálových rundách, kde nejprve nastoupili po kvalifikaci ti více úspěšní a nejlepší čtrnáctka semifinálového pořadí se kvalifikovala do následného finále.

 Zde, stejně jako po celý den nechyběl klasický bonus v podobě sušenky za pět striků jakýchkoli v řadě anebo energetický nápoj za strike čistý s vloženou kuželkou zelené barvy na pozici kuželky první, případně za jakoukoli kombinaci splite, tedy dohozenou. Do finále měla opět cestu nejtěsněji zapovězenou a s cenou útěchy k domovu dříve mířila smolařka poslední doby Lenka Blažková, když pouhé tři chybějící kuželky tomu (ne)chtěly…

 Pro finále si již postupující dráhy opět podle pořadí z her předchozích volí a hrají na součet od nuly poslední dvě hry, k nimž je však připočítávána hra třetí, průměrová ze snažení předchozího. Zde nejvíce umu i štěstí ve velice vyrovnaném pořadí při souboji ostřílených harcovníků i favoritů jinačích předvedl Petr Vrba, a tak si právě on součtem 780 bodů odnáší červencovou skleněnou kuželku za vítězství mimo dalších ocenění. Stříbrný končí Jan Štulc o tři body před bronzovým Petrem Pekárem. Ještě pět bodů zůstal zpět a těsně pod podiem stejně jako turnaje minulého, Libor Tyl. Dalšími oceněnými finálové osmičky byli ještě Miroslav Jiránek, Josef Hladík, Tomáš Brich i Pavel Vacek. Nejlepší ženou se stala, jedna ze dvou finále se účastnivších, Nikola Fialová.

 V celoročním pořadí pravidelně účastnivší se stejně jako na turnajích jiných dokončili minimální počet sedmi účastí, a tak při startu následném srpnovém se jim již bude odečítat nejméně úspěšný start a začne opravdový veletoč pořadím. Nyní je na čele žebříčku s 326 body Martin Palas před jmenovcem Jindřichem s rovnými 300 body a 296 body čerstvého premianta Petra Vrby.

 Losován byl zřejmě naposledy i finanční, po všech "Iron" turnajích posouvající se Iron Bonus Special, mající konečnou podobu na 3440,- Kč, avšak určeného výherního výkonu díky 58 bodů nikdo nedosáhl, je tudíž přesunut na turnaj následný, jímž bude po organizačních úpravách nakonec sesterská Devítka Iron Prosecká na herně Xbowlingu Prosek Duo v úterý 23. července a kde s předpokládanou účastí bude možné získat zhruba 4300,- Kč.

 Příští, již druhý prázdninový turnaj této série Strašnické Iron Devítky je plánován na klasicky úterý a to 13. srpna a obsazovačka tam je již otevřena i aktualizována.

Badabum dominovalo na předprázdninové Strašnické Iron Devítce

 V úterý 11. června s pondělní předehrávkou 10. června letošní první půlrok své existence završila na herně Strašnického Xbowlingu šestým turnajem sezóny Strašnická Iron Devítka.

 Byť účast byla díky pětadvaceti příchozím nejtristnější za hodně dlouhé období, ti věrní, co cestu našli, si přes dvojí nucenou úpravu propozic, rozuměj pravidel a průběhu turnaje během večera, užili. Vyjma jediné obvyklé výjimky. Žel nevyzpytatelná technika i počet hráčů do zaběhlého systému promluvily, a tak nejprve jsme nechali do finále přímo postoupit pouze vítěze kvalifikace, jímž se součtem 767 bodů z ze tří kvalifikačních her stal Martin Palas a po zásluze mu náležela i obligátní cena, aby všichni ostatní měli šanci postoupit tamtéž rovněž.

 Každý příchozí si tak zahrál nejen kvalifikační, ale i minimálně dvě hry k tomu a to semifinálové. Obě byla tak obsazena na sto procent, což s jedinou výjimkou bylo kvitováno pozitivně. Po mazací pauze proběhla dvě kola semifinále, kde se hrají dvě hry od nuly na součet a hráči jsou sestupně na dráhy podle pořadí kvalifikačního nasazeni a tentokráte hned sedmnáctka více úspěšnějších měla právo postupu. Avšak vlivem okolností mezi nebem a zemí, zde spíše mezi zemí a podzemím, se počet potenciálních postupujících zredukoval na čtrnáctku nejlepších, ale i tak z počtu startujících je finálová účast oproti těm, pro něž turnaj skončil předčasně, velmi vysoká.

 Smolnou pozici prvního nepostupujícího si jako již po několikáté uhrál Zdeněk Kučera díky součtu 424 bodů, a tak domů odcházel alespoň se slabou náplastí v podobě ceny útěchy. Pro finále si dráhy postupující volí dle pořadí právě po semifinále a hrají se závěrečné dvě hry po třech hráčích na dráze na součet, ovšem ještě s hrou třetí, průměrovou, což je odraz výkonů celého turnajového dne.

 Zde nejšťastnější ruku i volbu prokázal zástupce v podstatě domovského družstva Badabum Petr Šedina, který si po delší pauze cestu opět našel, letos dokonce poprvé a hned součtem 767 bodů vítězí. Jeho oddílový kolega a účastník pravidelný, Libor Tyl, po minulé stříbrné pozici musel tentokráte býti spokojen s bramborovým stupínkem, neboť na stupně nejlepších před něj pronikli Jaromír Makovec a Martin Palas. Do honorované osmičky pak ještě Josef Hladík, Martin Jindřich, Miroslav Jiránek i Petr Vrba. Nejlepší ženou se stala pouze díky lepšímu náhozu při shodných 635 bodech před Maruškou Hladíkovou turnajově ostřílenější Miloslava Suchánková. Autorem Nejvyššího výkonu poté ve finále se trápící, díky semifinálovým 287 bodům oceněn byl Bohumil Brázda.

 Během semifinálových klání byl losován i obvyklý finanční Iron Bonus Special, majíc hodnotu 4970,- Kč a tentokráte svého majitele nalezl, když potřebný výkon 154 bodů v kvalifikaci zahrál Erik Koritko. Odnáší si tedy dvoutřetinový podíl, tedy 3330,- Kč a zbylých 1640,- Kč je převáděno jako částka úvodní na turnaj následný, jímž bude další Devítka Iron v pořadí, a to sice Prosecká na herně Střížkovského Xbowlingu Prosek Duo v úterý 18. června s možností individuální předehrávky či pevně dané i v pondělí 17. června. Tam se i díky předpokládané účasti hrát bude o přibližně 2500,- Kč.

 V celoročním pořadí po polovině roku vede s 289 body Martin Palas před Martinem Jindřichem s body 260 a třetí je prozatím Jaromír Makovec díky 245 bodům. Ještě příští turnaj, plánovaný na 16. července (kam je již obsazovačka otevřena i aktualizována) se budou body účastníkům připisovat, poté již pravidelní mohou své nejnižší zisky odmazávat, neboť do konečného celoročního žebříčku je počítáno pouze sedmero nejúspěšnějších umístění.

Strašnickou Iron Devítku ovládl Martin Palas

 V úterý 14. května na herně Xbowlingu Strašnice proběhl za účasti 32 hráček a hráčů letošní již pátý turnaj série Strašnické Iron Devítky, po návratu zpět ke kořenům již opět nedohazované a s finálovou účastí osmnáctky nejlepších.

 Nepatrně vyšší teploty přilákaly i účast po dlouhé době čítající trojku na začátku a všichni si bowlingový večer odlehčeného formátu užili do sytosti v ohledu dobrém i smutnějším. Díky nepřítomnosti standartního mazacího stroje pobíhala komplikovaněji úprava drah strojem Brunswick Authority 22 a rovněž mazací, byť house model dával zejména hráčům vyznávajícím excentrický styl kladení bowlingových koulí více zabrat, avšak všichni se s podmínkami popasovali s grácií, a dokonce při odchodu k domovu nemuseli potkat trousící se fanoušky hokejových velmocí.

 Všem rovněž jako vždy náležel bonusový nápoj za shození čistého striku s kuželkou zelené barvy postavivší se na pozici první kuželky či za dohozený split anebo za pět čistých i devítkových striků v řadě sušenka.

 V kvalifikaci si každý jako obvykle odehrál tři hry na součet na předem zvolené dráze a pořadí určilo kvartet přímo postupujících do finále a další čtyřiadvacítku následných semifinalistů. Nejvyššího součtu a oceněným vítězem kvalifikace se stal se 722 body premiérově Libor Tyl. Do finále jej poté doprovodili Martin Jindřich, Tomáš Barták a Albert Jarovský a dlužno dodat, že tentokráte se svého práva vynechat semifinálovou loterii nikdo nezřekl. Zde ve dvou rundách na součet dvou her od nuly jsou sestupně po mazací pauze postupující na dráhy nasazeni a čtrnáctka nejúspěšnějších si zajistí finálovou účast. Díky počtu startujících už čtveřice nejméně úspěšných po kvalifikaci turnaj opustila a tou k postupu nejblíže, a tudíž aspoň cenou útěchy oceněna odcházela Lenka Blažková. Po semifinále byl tím dalším Bohumil Brázda.

 Ve finále se hrají závěrečné dvě hry od nuly na součet, ovšem ještě s hru třetí, celodenní průměrovou. Zde nejen výkony, ale i dramatičnost gradovala, a nakonec nejpevnější nervy i ruku ukázal Martin Palas, který součtem 782 bodů vítězí a nadto vyšperkoval závěr večera jedinou hrou maximální hodnoty a sice devítkových 300 bodů. Oceněn tak byl rovněž coby autor Nejvyššího výkonu turnaje. Stříbrný končí kvalifikační fenomén Libor Tyl a stupínek bronzový těsně před Martinem Jindřichem vyválčil Jaromír Makovec. Do honorované osmičky poté patřili ještě Josef Hladík, Petr Pekár, Tomáš Barták i Petr Vrba. Nejlepší ženou jsme vyhlásili a ocenili Miloslavu Suchánkovou. Losován byl i obligátní finanční Iron Bonus Speciál, majíc hodnotu 6390,- Kč, avšak taženého čísla a výkonu rovných 230 bodů nikdo a opravdu jen velmi těsně nedosáhl, tudíž je celý obsah již poněkolikáté přesunut na turnaj následný, jímž je ve čtvrtek 16. května na herně Bowlingu Vojkov květnová Říčanská Iron Desítka a kde se bude hrát i díky navýšení o předpokládanou účast o krásných bezmála 7000,- Kč.

 V celoročním pořadí se na čelo propracoval s prozatímními 242 body květnový vítěz Martin Palas před Jana Štulce s body 230 a třetí je aktuálně Martin Jindřich díky 217 bodům.

 První polovinu soutěžního ročníku uzavře turnaj následný a sice klasicky v úterý 11. června, kam jsou všichni srdečně zváni a obsazovačka je již otevřena i aktualizována.  

Jako Čarodějník z lopaty pro skleněnou Strašnickou kuželku

 Ačkoli venku vítr rozfoukával vatry, co se zapáliti podařilo, jinde čarodějnické chvíle tvrdilo zejména víceprocentní pitivo, na hernu Xbowlingu Strašnice si našlo přesto cestu 29 hráček a hráčů o posledním dubnovém dni 30. 4. na přesunutý turnaj nedohazované Strašnické Iron Devítky, s (ne)originálním přídomkem Čarodějnická. Každý obdržel již jen prezentací drobný dárek jako poděkování za věrnost.

 Díky až během kvalifikace, čítající trio her na předem zvolené dráze na součet, zjištěnému technickému problému na jedné z drah byl turnaj odehrán pouze na pateru drah, což ovlivnilo propozice turnaje tím, že oproti kvartetu nejlepších a po kvalifikaci přímo postupujících do finále nyní nemusela boje semifinálové absolvovat hned pětice nejlepších. Těmi byli současně i její oceněný vítěz Tomáš Brich, Filip i Miroslav Jiránkovi, Petr Vrba a Jaromír Makovec. Ten se však svého postupu zřekl, a tak přes chtění si zahrát Martina Palase i Libora Tyla se semifinálových kratochvílí vyvaroval i Martin Jindřich.

 Semifinále se tradičně hrálo po dvou hráčích na dráze, avšak pouze pro dvacítku v kvalifikaci nejúspěšnějších, jako poslední se do něj dostal, a ještě coby náhradník David Dvořáček, naopak na nováčka tohoto turnaje a herny Josefa Vlčka zbyla pouze cena útěchy coby prvního nepostupujícího. Do finále se kvalifikovala k přímo postupujícím rovná polovina semifinalistů, a tedy desítka a posledním, komu se to podařilo, byla současně i nakonec Nejlepší žena turnaje Miloslava Suchánková, Krystyna Janočková skončila těsně před finálovými branami, a tak i jí náležela alespoň cena útěchy za první nepostupové místo.

 Jaromír Makovec svého rozhodnutí o účasti v semifinále málem litoval a do finále proklouzl jen shodou náhod a s odřenýma ušima. Tam však nervové vypětí z konce semifinále přispělo k tomu, že mávnutím proutku jeho výkony gradovaly, a dokonce součtem dvou her odehraných a třetí průměrové ze všech předchozích her o jednu jedinou kuželku v turnaji vítězí a odnáší si kromě mnoha jiných ocenění i letošní čtvrtou Strašnickou skleněnou kuželku. Byť o bod druhý, přesto velice spokojený odcházel i Josef Hladík a na stupínek bronzový heroickým závěrem vystoupal Filip Jiránek. Do hodnocené osmičky nejlepších patřili ještě Martin Palas, Jan Štulc, Miroslav Jiránek, autor Nejvyššího výkonu hodnoty 290 bodů Tomáš Brich i Martin Jindřich.

 Losovala se i speciální sváteční cena a sice trio Libor Tyl, Albert Jarovský a Erik Koritko si odnesli hrající postavu čarodějnice. Jako obvykle poté i finanční Iron Bonus Special, majíc hodnotu 3270,- Kč, avšak losovaného výkonu 97 bodů nikdo nedosáhl, tudíž je celý obsah přesunut na turnaj následný, jímž je další z Devítkových kratochvílí a sice Iron Říčanská, otevírající turnajový program měsíce května na herně Bowlingu Vojkov již ve čtvrtek 2. 5. a kde se s předpokládanou účastí bude hrát o částku dosahující 4000,- Kč.

 Příští turnaj série je již v plánu na dva týdny a to přesně 14. května, kam je již obsazovačka otevřena i aktualizována.

 Počínaje Proseckým Iron Specialem, hraným v termínu 17. – 18. února na herně Xbowlingu Prosek Duo, jsme se opět, stejně jako roku loňského, připojili k charitativnímu projektu CHARITA BOWLING PRO EVULKU a až do jeho konání 11. května budeme z každého i opakovaného startu jakéhokoliv turnaje odkládat 50,- Kč (u turnaje dvojic 100,- Kč) a kompletní výtěžek poté předáme při konaní akce hlavní pořadatelce Vlastičce Eidernové. V loňském soutěžním ročníku se účastmi nasbíralo 12 150,- Kč během jednoho měsíce, letos je k tomu určeno zhruba dva a půl měsíce, a i vyšší počet pořádaných turnajů a již nyní byla tato výše překonána.

 Chcete-li i Vy projekt i Evulku samotnou podpořit, neváhejte a přijďte si zahrát, neboť již svou účastí přispějete na opravdu dobrou věc a nadto se pobavíte bowlingem i něco zajímavého či hodnotného můžete vyhrát. Po odehraném Proseckém Iron Specialu, dvakrát Prosecké Iron Devítce, třikrát Říčanské Iron Desítce, dvakrát Prosecké Iron Desítce, dvakrát Říčanskými Iron Dvojicemi, dvakrát Říčanské Iron Devítce, dvakrát Strašnické Iron Devítce, dvakrát Strašnické Iron DUOjce, dvakrát Kamenické Iron Devítce, Dejvické Iron Devítce i Velikonočním Xbowling Iron Specialu jsme již na tuto akci nastřádali 34 850,- Kč.

Na Strašnické Iron Devítce zvítězila kvalita nad kvantitou

 Netradičně a výjimečně díky organizační a termínové kolizi se březnová Strašnická Iron Devítka na herně Xbowlingu Strašnice odehrála ve středu a sice 13. března. Možná i díky datu, ačkoli se nejednalo o pátek či potažmo Silvestr, dorazilo pouze 26 hráček a hráčů, avšak o to více se bylo na co koukat. Zejména kvalifikace, čítající tři hry na součet na při prezentaci zvolené dráze, byla prošpikována skvělými výkony, když několik pokusů skončilo těsně neúspěšně, aby padlo hned kvarteto maximálních devítkových her hodnoty 300 bodů. Oproti předchozím dvěma turnajům, kdy nepadla ani jediná, se pánové konečně pochlapili. Autorem Nejvyššího výkonu se pak stal Petr Vrba, neboť jemu se této mety podařilo dosáhnout prvnímu, dalšími alespoň tekutou cenou obdarováni byli Petr Pekár, Jan Štulc a Bohumil Brázda.

 Po únorovém turnaji, kdy jsme sáhli k úpravě propozic a vrátili se pro nevoli zúčastněných zpět od dohazovaného devítkového způsobu hry pro pány opět k tradičnímu nedohazovanému, jsme se i tentokrát návratu do minulosti nevyvarovali, a tak jest finále opět otevřeno ne pro snížený počet dvanácti postupujících, avšak jako léta obvyklých osmnáct. Letošní novinkový započítávaný průměr jako další hra se rovněž nepočítala do bojů semifinálových, ale až finálových a tyto úpravy již zůstanou a budou tak turnaj provázet po celý zbytek letošního roku neměnně.

 Znamená to, že nejlepší trio po kvalifikaci postupuje přímo do finále, což se nyní týkalo Petra Pekára, Martina Palase a oceněného premianta úvodních her Jana Štulce. Další postupující čtyřiadvacítka si odehraje dvě hry od nuly na součet podle pořadí po mazací pauze nasazena sestupně na dráhy a patnáctka nejšťastnějších si tím zajistí finálovou účast rovněž. Pro to už si podle následného pořadí finalisté dráhy volí a hrají se závěrečné dvě hry od nuly na součet, ovšem včetně hry třetí, průměrové, tedy toho, co všichni zahráli doposud. Díky tomuto modelu a úpravám se snad opět účastí skomírající turnaj opět zatraktivní a cestu třeba naleznou i hráčky a hráči další…

 Ve výborné atmosféře a technicky poklidném večeru finále opanoval Martin Palas, když jeho součet činil 762 bodů a turnaj končí s krásným průměrem 258, 33 bodů. Ještě vyšší, tedy 260, 67 bodů, měl stříbrný Jan Štulc, avšak ten ve finále na vítěze tratil 4 kuželky. Bronzový pak končí díky 730 bodům Bohumil Brázda. Do honorované osmičky nejlepších patřili ještě Martin Jindřich, Radek Rozporka, Jaromír Makovec a Josefové Trojan i Colon. Nejlepší ženou pak byla oceněna Hana Uhlířová a cena útěchy coby prvnímu nepostupujícímu do finále (z kvalifikace postupovali všichni, co přítomni byli) náleží Marušce Hladíkové, která hernu v domnění nulové šance opustila dříve a galantně tak umožnila nakouknout do finále Bohumilu Jindřichovi, když právě on by býval byl prvním nepostupujícím.

 Losoval se i tradiční finanční Iron Bonus Special, kde bylo taženo tentokráte výherní číslo 73, což není divu, že obsah v hodnotě 6640,- Kč zůstal nevybrán a je tak přesunut na turnaj následný, jímž je na herně sesterské Xbowlingu Prosek Duo v úterý 19. března rovněž Devítka Iron, avšak Prosecká. Zde se s účastí předpokládanou výše bonusu může pohyboval někde na hranici 7500,- Kč, což už jen za pokus i účast jistojistě stojí….

 Díky upozornění hráčů jsme pro jejich komfort i účast na turnaji následném změnili původně plánovaný termín turnaje pro bezohlednou kolizi s turnaji jiných pořadatelů a je tak přesunut do termínu náhradního a konat se bude až poslední úterý v měsíci a sice 30. dubna, kam je již obsazovačka otevřena a aktualizována.

 Počínaje Proseckým Iron Specialem, hraným v termínu 17. – 18. února na herně Xbowlingu Prosek Duo, jsme se opět, stejně jako roku loňského, připojili k charitativnímu projektu CHARITA BOWLING PRO EVULKU a až do jeho konání 11. května budeme z každého i opakovaného startu jakéhokoliv turnaje odkládat 50,- Kč (u turnaje dvojic 100,- Kč) a kompletní výtěžek poté předáme při konaní akce hlavní pořadatelce Vlastičce Eidernové. V loňském soutěžním ročníku se účastmi nasbíralo 12 150,- Kč během jednoho měsíce, letos je k tomu určeno zhruba dva a půl měsíce, a i vyšší počet pořádaných turnajů a již nyní byla tato výše překonána.

 Po odehraném Proseckém Iron Specialu, Prosecké Iron Devítce, Říčanské Iron Desítce, dvakrát Prosecké Iron Desítce, Říčanskými Iron Dvojicemi, Říčanské Iron Devítce, Strašnické Iron Devítce, Kamenické Iron Devítce i Dejvické Iron Devítce jsme již na tuto akci nastřádali 16 750,- Kč.

Strašnická Iron Devítka znovu pro Jana Štulce

 V úterý 13. února se na herně Xbowlingu Strašnice odehrál druhý letošní turnaj celoroční série Strašnické Iron Devítky, jednoho z pěti, který letos nejenže má vlastní celoroční pořadí a započítává se do věrnostního žebříčku Xbowling Iron (Wo)man 2024, ale je jednou pětinou nového, 60 000,- Kč dotovaného celoročního pořadí Devítková Tour 2024 aneb 5x 9 pokaždé jinak… Těmi dalšími jsou ještě Devítky Iron Prosecká, Říčanská, Dejvická i Kamenická.

 Cestu si na hernu našlo 31 prima hráček a hráčů a zejména pánové, co při lednové premiéře odcházeli nespokojeni, povětšinou tentokráte úsměv na tváři vyloudili, neboť jsme přehodnotili situaci a vrátili se dle letitých zvyklostí opět zpět od systému a počítání devítkového pro muže dohazovaného znovu k jednoduššímu nedohazovanému. Změna počtu postupujících přímo do finále či ze semifinále do bojů závěrečných však zůstala a zůstane minimálně pro tuto sezónu bez úprav a neměnná.

 V kvalifikaci se letos hrají pouze tři hry, ovšem ačkoli do semifinále se podívají vždy téměř všichni, hrát se musí díky novince a sice průměru z kvalifikace jako úvodní hra semifinále přesto naplno už od počátku. Do finále postupují tři hráči přímo a nikdo se svého práva nezřekl, takže Petr Pekár, Jan Štulc a zejména oceněný vítěz kvalifikační Jaromír Makovec mohli nervy drásající před finálové hry sledovat v klidu vpovzdálí. Ještě sedmadvacátý pořadí do semifinále postoupil a tím šťastným byl poslední dvěma kuželkami překonavší součet nad 500 bodů a sice Josef Trojan. Naopak prvním nepostupujícím s cenou útěchy se s turnajem bohužel musel rozloučit nováček Erik Koritko. Právě semifinalistům se průměr úvodních třech her počítá jako první hra a k nim odehrají po mazací pauze další dvě, a to podle pořadí sestupně nasazeni na dráze. Z celé čtyřiadvacítky poté nejlepší pouze devítka postupuje do finále, neboť to se nově hraje sice na tři hry a jejich součet od nuly, ale pouze ve dvou hráčích na dráze, jíž si postupující obligátně volí. Zde cenu útěchy jako první nepostupující získal smolně Jiří Kotjužanský.

 Ve finále jsme opět byli svědky zajímavých výkonů, avšak pohříchu v únoru žádné maximální hry, a tak autorem nejvyššího výkonu se stal výborně hrající Jaromír Makovec, když laťku kvalifikačních 288 bodů v závěru navýšil na bodů 290. Ani to mu však nestačilo na vyšší nežli stříbrnou pozici, protože v závěrečných hrách nejvyššího součtu dosáhl Jan Štulc, Jaromíra o 20 bodů předčil a odnáší si znovu jako v měsíci lednu vítězství, mnoho zajímavých cen a nadto již druhou skleněnou kuželku. Stupínek bronzový si 719 body zajistil Jakub Novák a v pořadí za sebou nechal v hodnocené osmičce Libora Tyla, Martina Palase, Petry Vrbu i Pekára a Martina Jindřicha. Nejlepší ženou se stala po hříchu jediná finalista něžného pohlaví, a to Krystyna Janočková.

 V pauze se losoval i tradiční finanční IRON BONUS SPECIAL v již zajímavé výši, když o 10,- Kč překonal hranici 4000,- Kč díky místní účasti a taženo bylo i reálně hratelné číslo, tedy výkon 237 bodů, avšak byť dva hráči byli z obou stran kolem, výhra odolala a je tak přesunuta na následný další turnaj. Jím měl být původně ve čtvrtek 15. února na téže herně Strašnický Iron Senior, avšak po zrušení celé turnajové série se převádí na víkendový Prosecký Iron Special na hernu Xbowlingu Prosek Duo, kde se účastí i opakovanou každého bude navyšovat prémiově o 30,- Kč, takže by se mohl a měl dostat už dokonce přes hranici 5000,- Kč.

 Příští turnaj této série, tedy Strašnické Iron Devítky, je naplánován přesně za měsíc ve stejný den, tedy 13. a března, avšak výjimečně a netradičně díky kolizi s hracím dnem ABL na středu…. 

 I tento budoucí turnaj se opět, stejně jako roku loňského, připojuje k charitativnímu projektu CHARITA BOWLING PRO EVULKU a až do jeho konání 11. května budeme z každého i opakovaného startu jakéhokoliv turnaje odkládat 50,- Kč (u turnaje dvojic 100,- Kč) a kompletní výtěžek poté předáme při konaní akce hlavní pořadatelce Vlastičce Eidernové. V loňském soutěžním ročníku se účastmi nasbíralo 12 150,- Kč během jednoho měsíce, letos je k tomu určeno zhruba dva a půl měsíce a i vyšší počet pořádaných turnajů, takže částka by se měla pohybovat v o dost vyšší hodnotě. Chcete-li i Vy projekt i Evulku samotnou podpořit, neváhejte a přijďte si zahrát, neboť již svou účastí přispějete na opravdu dobrou věc a nadto se pobavíte bowlingem i něco zajímavého či hodnotného můžete vyhrát.

Dohazovaná Devítka se u mužů setkala s rozpaky

 V úterý 16. ledna se odehrál úvodní turnaj nové celoroční série Strašnické Iron Devítky roku 2024 na herně Xbowlingu Strašnice. Hrálo se s pozměněnými pravidly, a to jak hracím systémem, tak zejména způsobem, když pánové museli na rozdíl od dam pro dosažení devítkového strike po prvním hodu zbývající kuželku dohodit. Protože se tento náročnější způsob devítkové hry, dříve nejrozšířenější, nesetkal právě u pánského pokolení s přílišným nadšením a pochopením, rozhodli jsme se počínaje turnajem následným, tedy únorovým, opět vrátit k odlehčené formě devítkového koulení, a tudíž bude turnaj opět Devítkou NEDOHAZOVANOU pro všechny. Změněný systém však zůstává v platnosti.

 Prvního letošního večera se na hernu přišlo podívat 31 hráček a hráčů, a tak po třech kvalifikačních hrách se na kvartet nejméně úspěšných bohužel už místo do semifinálového pokračování nedostalo a alespoň cenu útěchy coby první nepostupující si odnesla Hana Šulcová. Nově do finále má právo přímého postupu pouze trio po úvodních hrách nejúspěšnějších a těmi byli Libor Tyl, Jiří Kotjužanský a oceněný vítěz kvalifikace Petr Pekár. Svého práva se nikdo z pánů nezřekl, a tak v semifinále nastoupili hráči skončivší na 4. až 27. místě. Odehráli dvě hry od nuly na drahách sestupně pole pořadí a k nim jim byla připočtena hra třetí coby průměrová kvalifikační. Pouze nejlepší devítka semifinálového pořadí se díky snížení finálového počtu na dvanáct nejlepších dostala i do her závěrečných. Zde tím oceněným prvním nepostupujícím byl Jakub Novák.

 Pro finále si hráči již podle předchozího pořadí opět dráhy volí a poprvé hráli pouze ve dvou na dráze, za to tři hry od nuly na součet. Vítězem se stal Jan Štulc se součtem 764 bodů, stříbrný skončil Petr Pekár s body 706 a 676 bodů stačilo na stupínek bronzový Albertu Jarovskému. Do oceněné osmičky nejlepších patřili ještě Martin Jindřich, Josef Colon, Martin Palas, Nejlepší žena turnaje Lenka Blažková a Libor Tyl. Autorem Nejvyššího výkonu byl za kvalifikačních 278 bodů Jiří Kotjužanský.

 Během večera jsme předali ceny Janu Štulcovi, jenž nejen, že skončil na druhé pozici celoročního pořadí roku 2023 Vojkovské Devítky, kam ze zdravotních důvodů tentokráte nedorazil, převzal však i cenu coby vítěz posledního měsíčního pořadí věrnostního Xbowling Iron (Wo)man, a tedy se stal vítězem měsíce prosince 2023.

 Kromě obvyklých cen, kdy na hráče čekali sladkosti za docílení pěti jakýchkoli striků v řadě či za shození zelené kuželky postavivší se na pozici té první čistým strikem a nově i za dohozený split oceněné energetickým nápojem, se losoval a losovat bude nadále i finanční IRON BONUS SPECIAL, jenž se zastavil pro tentokráte na částce 1900,- Kč. Taženo bylo číslo 110, avšak téhož výkonu nikdo nedosáhl, tudíž se bonus opět přesouvá na následný turnaj, jímž bude v neděli 21. ledna premiérově na herně Bowlingu & Billiard Dejvice pro změnu třetí z pětice turnajů započítávaných do věrnostního žebříčku IRON DEVÍTKOVÁ TOUR 2024 aneb 5x 9 pokaždé jinak…. s dotací 60 000,- Kč a sice Dejvickou Iron Devítku. Výše je odvislá na tamní účasti, kdy se za každý i opakovaný start bude zvyšovat o 20,- Kč, takže odhadem by se mohlo hrát o zhruba 2300,- Kč. I sem jsou všichni srdečně zváni.

 Na závěr večera jsme i zde ocenili nejlepší hráče první desítky celoročního pořadí roku 2023 ještě pod názvem Strašnická Popo Devítka. Vítězem se stal s 335 body Dušan Kovařík a odnesl si nejen putovní i klasický pohár a další ocenění, ale i 1000,- Kč. Druhý s 600,- Kč a 332 body skončil Jan Štulc a třetímu Jakubu Novákovi s 328 body náleželo kromě jiných cen i 400,- Kč. Vyrovnané pořadí bylo i na dalších místech, kam patřili sestupně Michal Havelka, Martin Jindřich, Josef Colon, Miroslav Jiránek, Martin Palas, Petr Vrba i Josef Hladík.

 Příští turnaj série, jak již bylo zmíněno s návratem k tradičnímu nedohazovanému způsobu devítkové hry se uskuteční v úterý 13. února, kde se se všemi budeme těšit opět na viděnou.